PATER CHRISTOPH NA BALDEKINU

Naša je župa prihvatila Gospu Hodočasnicu – Majku Triput Divnu, Kraljicu i Pobjednicu Schoenstattsku, pred godinu dana i ta se pobožnost lijepo razvila u našoj župi.  U ponedjeljak, 27. srpnja 2020. na svom obilasku biskupija i župa u Hrvatskoj na sv. misi nam se pridružio pater Christoph Horn iz Švicarske, redovnik, svećenik i duhovnik ove zajednice, zadužen za Akciju Hodočasničke Gospe u Hrvatskoj. Njegov dolazak k nama najavio je župnik na nedjeljnoj sv. misi i sutradan se odazvao  velik broj Gospinih štovatelja i primatelja u našoj župi. Poslije sv. mise pater Christoph nam se na odličnom hrvatskom jeziku najprije  predstavio, zatim opisao početak svog poznanstva s našim župnikom don Tomislavom i upoznao nas s nastankom  pobožnosti prije stotinjak godina i njezinom  raširenošću  u 150 zemalja svijeta pa i u Hrvatskoj.

Marija je majka, biće koje voli, koje je ljubav, koje prima svoju djecu, ali i koje dolazi k nama u užurbanosti današnjeg života. Pater Christoph nas je podsjetio kako  danas u Europi nema zajedničke molitve u obitelji, nema  predaje vjere mlađim naraštajima u obitelji kako je to nekad bilo.  Ova pobožnost primanja u obitelj Gospine slike (u okviru oblika prasvetišta u njemačkom Schoenstattu), mnoge je pojedince vratila osobnoj molitvi, obitelji zajedničkoj molitvi, povezala ih duhovno i otvorila mnoga srca. Majka Triput Divna ima žarku želju posjetiti što više ljudi da u njihovim domovima i srcima ponovno rađa svoga Sina Isusa. Ona to može ostvariti samo u uskom kontaktu s ljudima. Današnjem je čovjeku često najlakše započeti svoj vjerski život s Marijom i preko nje doći do Isusa i do Boga. A Marija je majka, ona je jednostavna i tako se  njoj treba i pristupiti: jednostavno i otvoreno joj prići kao svojoj majci. A majka je ona koja razumije,  prihvaća,  oprašta, voli, odgaja, savjetuje,  pomaže,  posreduje, štiti, prati, donosi mir, ljubav i blagoslov.

Gospa Hodočasnica ima svoje krugove primatelja i kontaktne osobe zadužene za to da je svi primaju jednom mjesečno i tako budu s njom stalno povezani. Također, u našoj župi postoji i mjesečna pobožnost gdje se mi primatelji Majke Triput Divne okupljamo na zajedničku molitvu  oko Marije.

 

Pater Christoph nas je svojim otvorenim, jednostavnim, iskrenim pristupom  osvojio i prenio  nam svoj apostolski žar. Sad kad smo malo više čuli o Mariji Hodočasnici osjećamo  još više zadovoljstva vlastitom odlukom da je primamo kao Majku i s njom molimo. U našoj župi već ima svjedočanstava uslišanih molitvi po zagovoru Majke Triput Divne. Bogu hvala! Završetak ovog susret bio je molitveni i na kraju je pater Christoph započeo  našu lijepu marijansku pjesmu: Čuj nas majko, nado naša . . . . Pa tako i  završetak ovog izvješća neka bude:

Primi, primi mila Majko, naša srca sva, to je sve što mogu dati Tvoja dječica!

Vjernica

 

Pater Christoph Horn predstavio Schönstattski pokret

 

Sredinom prošloga stoljeća u njemačkim se obiteljima počeo gubiti osjećaj za zajedničku molitvu, da bi do današnjega dana gotovo potpuno izumro. To se događa i u drugim europskim zemljama, pa tako i u Hrvatskoj. Zato je Schönstattski pokret započeo inicijativu pod nazivom Akcija hodočasničke Gospe. Ideja te inicijative je stvaranje krugova od 10-15 članova (obitelji) između kojih će svaki mjesec kružiti Gospina slika. Ta slika potječe iz Schönstattskog svetišta koje je simbolizirano okvirom slike, a nosi ime „Majka Triput Divna, Kraljica i Pobjednica Schönstattska“. Ta je akcija na Duhove 1998. započela i u Hrvatskoj. Pater Christoph rekao je da i u našoj župi više od stotinu obitelji prima hodočasničku Gospu u svoj dom.

 

 

Schönstattski pokret raširen je na svim kontinentima u više od 80 zemalja. Do 2015. u svijetu je izgrađeno više od 200 originalnih Schönstattskih svetišta, među kojima su dva u Hrvatskoj (u Maloj Subotici, Varaždinska biskupija i u Ivanovcima, Đakovačko-osječka nadbiskupija). Međunarodni pokret broji oko 300.000 članova u užem smislu i možda 3 milijuna ljudi koji od vremena do vremena dolaze na susrete ili posjećuju svetište kao hodočasnici.

Od Crkve (od Svetog Oca i od brojnih biskupa u cijelom svijetu) Schönstattski pokret je priznat i željen kao crkveni apostolski pokret marijanskog karaktera.

Narednog dana boravka u našoj župi pater Christoph je izdvojio svoje vrijeme za ispovijedi i osobne razgovore sa zainteresiranim vjernicima, kojih je bilo izuzetno mnogo.

Pozivanjem patera Christopha župnik don Tomislav želio je vjernicima predstaviti još jedan prijedlog zauzetog kršćanskog života.